18 آذر 1395 10:18:45
رييس سازمان برنامه و بودجه استان عنوان كرد: پيشبرد نظام بودجه ريزي مبتني بر عملكرد

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالي مهندس حسن نادري صبح روز دوشنبه در دومين آئين بزرگداشت روز حسابدار ضمن تبريك اين روزگفت : بايد به سمتي پيش برويم كه نظام بودجه ريزي خود را مبتني بر عملكرد كنيم.

رييس سازمان برنامه و بودجه استان با بيان اينكه حسابداري مبناي اندازه گيري ارزش دارايي ها و بدهي ها است افزود :

تصميم گيران اقتصادي انتظار دارند ترازنامه بيانگر ارزش روز دارايي ها و بدهي ها باشد و  اين نگرش به حسابداري، مسئوليت بسيار سنگيني را به عهده حسابداران مي گذارد.

مهندس نادري افزود : به سمتي پيش برويم كه نظام بودجه ريزي خود را مبتني بر عملكرد كنيم و اين بدين معناست كه به ازاي منابع مالي و وجوهي كه در اختيار دستگاه قرار مي دهيم ، بايد تعهداتي را بر حسب توليد و قيمت تمام شده آن محصول يا خدماتشان در نظر بگيريم.

وي تصريح كرد : از دستگاه ها انتظار داريم بتوانند آن محصول يا خدمات را با قيمت تمام شده و با آن كيفيت توليد كنند و طبيعي است كه هر قدر آن دستگاه بتواند كيفيت خدمات خود را بالا ببرد و قيمت تمام شده خود را پايين تر بياورد ، دستگاه موفق تر خواهد بود.

وي افزود : اگر به سمت نظام بودجه‌ريزي عملياتي حركت كنيم، نقشي كه شما حسابداران ايفا مي‌كنيد و نظارتي كه در امر بودجه داريد، بسيار مؤثرتر و كارآمدتر خواهد بود.

مهندس نادري در ادامه افزود :در حال حاضر شايد اين نظارت، يك نظارت كاملاً شكلي باشد و ارتباط بين بودجه و محصول وخدمت  را به هيچ وجه منعكس نكند، اما در نظام جديد، اين جايگاه، يك جايگاه بسيار برتر و بالاتر خواهد بود.

 وي با بيان اينكه حسابداران هستند كه زمينه تحقق اهداف دولت ودر راستاي برنامه‌ها و عمليات تصويب شده را فراهم مي‌كنند افزود : خواهش بنده از مجموعه دوستان اين است كه نظام بودجه‌ريزي عملياتي را با توجه به اينكه به صورت حرفه‌اي مسئله هدايت و اجراي بودجه را انجام مي‌دهيد و نسبت به آن آشنايي خيلي دقيق‌تري داريد،  شيوه‌هاي نظارت بر اجراي بودجه را پيش‌بيني كنيد.

رييس سازمان برنامه و بودجه استان در ادامه افزود : در سال 1395 رقم اعتبارات هزينه اي استان معادل 1333937 ميليون ريال بوده است و در لايحه بودجه سال 1396 به مبلغ  1674198 ميليون ريال افزايش يافته است كه معادل 25.5 درصد رشد را نشان مي دهد اين درحالي است كه رقم متوسط رشد استانهاي كشور معادل 17.4 درصد مي باشد و استان خراسان شمالي از ميانگين كشوري بالا تر است.

يادآور مي شود در پايان مراسم آئين بزرگداشت حسابداران نيز از حسابداران ،حسابرسان ،ذيحسابان و مديران برتر تقدير و تشكر به عمل آمد.


Powered by Tetis PORTAL