منو جهت بارگزاری یافت نشد
MenuId:00000000-0000-0000-0000-000000000000

شهرستان شيروان


شهرستان شيروان

- جغرافياي سياسي شهرستان شيروان:

شهرستان شيروان در شمال شرقي استان خراسان شمالي قرار گرفته و از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به شهرستان اسفراين، از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به شهرستان بجنورد محدود مي شود. فاصله مركز شهرستان شيروان تا مشهد مقدس 195 كيلومتر و تا شهر بجنورد، مركز استان خراسان شمالي، 52 كيلومتر است. اين شهرستان با مساحت حدود 3904 كيلومترمربع داراي 2 شهر، 3 بخش، 9 دهستان و 169 آبادي است. جمعيت اين شهرستان در سال 1390 بالغ بر 157014 نفر برآورد شده است.

-جغرافياي طبيعي شهرستان شيروان:

شهرستان شيروان در درۀ رود اترك بين رشته كوه ­هاي كپه داغ در شمال و آلاداغ در جنوب شكل گرفته است. آب و هواي اين منطقه در تابستان ­ها معتدل و در زمستان­ها بسيار سرد است. به دليل وجود منابع آب كافي، از جمله رودخانه اترك و شاخاب هاي متعدد آن، كشاورزي در منطقه رونق دارد.

-پيشينه تاريخي شيروان:

شهرستان شيروان با توجه به موقعيت مناسب زيست محيطي و راهبردي از ديرباز مورد توجه جمعيت ­هاي انساني بوده و مسكوني شده است. پراكندگي زياد محوطه ­هاي باستاني از دورۀ پيش از تاريخ تا دورۀ اسلامي نشان دهندۀ اهميت اين منطقه در طول تاريخ است. تپه ارگ نادري در مركز شهر شيروان و تپه دوين در روستاي دوين در زمرۀ قديمي ­ترين استقرارهاي درۀ رود اترك به شمار مي ­روند كه قدمت سكونت در آنها به حدود شش هزار سال پيش مي ­رسد. در بخش هاي مختلف اين شهرستان بقاياي محوطه ­هاي استقراري و قلعه ­هاي بارودار مربوط به دورۀ اشكاني و ساساني شناسايي شده كه احتمالاً بخشي از يك شبكه تجاري سازمان دهي شده را تشكيل مي ­دادند كه در دوره ­هاي مذكور در تعالي فرهنگي استان نقش بارزي را ايفا مي ­كرده است.

تپه باستاني ارگ نادري

شماره ثبت در فهرست آثار ملي: 703

موقعيت: مركز شهر شيروان

تپه باستاني ارگ نادري بزرگترين تپه باستاني شهرستان شيروان است كه سابقه استقرار در آن به دورۀ پيش از تاريخ مي رسد. بررسي آثار موجود در اين استقرار باستاني و به ويژه مطالعۀ سفال هاي به دست آمده از آن نشان دهندۀ روابطي با جنوب تركمنستان در حدود شش هزار سال قبل است. در دورۀ اسلامي در گردا گرد تپه حصاري با چند برج ايجاد شده و از همين جهت به ارگ نادري نيز معروف شده است.

غارهاي هنامه

شماره ثبت در فهرست آثار ملي: 22214

موقعيت: روستاي هنامه، 18 كيلومتري شمال شرقي شيروان

غارهاي هنامه از مجموعه­اي فضاهاي دست كند تشكيل شده كه براي ايجاد يك روستا با موقعيت تدافعي ويژه در دل كوه كنده شده است. اين مجموعه معماري دستكند شامل فضاهاي متعدد مسكوني، انبار، آغل و...است كه با اختلاف سطح و در سه طبقه ساخته شده ­اند. طبقه اول باره ­بند يا محل نگهداري احشام و طبقات دوم و سوم محل انبار آذوقه و اسكان مردم بوده است. به استناد مطالعۀ سفالينه ­هاي به دست آمده در اطراف اين مجموعه و نيز مطالعات تطبيقي، غارهاي هنامه در قرون 5-4 هجري ساخته شده و در دوره ­هاي بعد و به ويژه در زمان آشوب­ ها و نا امني مورد استفاده قرار مي­ گرفته است.

آرامگاه امامزاده حمزه ابن موسي الرضا (ع)

شماره ثبت در فهرست آثار ملي : 704

موقعيت : شهر زيارت

آرامگاه امامزاده حمزه رضا يكي از بقاع متبركه و اماكن تاريخ شهرستان شيروان است كه در روستاي زيارت قرار گرفته و به حمزه ابن موسي الكاظم، از برادران امام رضا (ع) منسوب است. اين بنا پلان مستطيلي و چهار ورودي در جهات اصلي دارد. ديوارهاي خارجي بنا با طاق نماهاي قوسدار نماسازي شده و ايوان ورودي اصلي در ضلع جنوبي كاشي كاري شده است. تاريخ ساخت اين بنا دقيقاً مشخص نيست ولي با توجه به نوع پلان، نماسازي ­ها و شيوه اجراي گنبد و طاق و قوس ها به احتمال فراوان در دوره صفوي بنا شده و بعدها مكرراً تعمير شده است.