J
I
K
A
B

اخبار و رويدادها
7 مرداد 1398 15:15:52
چهارمين نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي خراسان شمالي، چهارمين نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با حضور دكتر معصومه ابتكار معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده ، به منظور بررسي و رونمايي سند ارتقاي وضعيت زنان و خانواده در استان روز دوشنبه مورخ 1398/05/07 در محل سالن اجتماعات استانداري برگزار شد.

حسن پارسي پور، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در ابتدا به مصوبه نشست قبلي در خصوص تشكيل كارگروه هاي ذيل شوراي برنامه ريزي استان و معرفي گروه‌هاي كاري به اين شورا اشاره كرد و افزود:

 جلسات كارگروه ها در زمان مقرر تشكيل گرديد و مقرر شد كه ذيل كارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمايه‌گذاري سه كارگروه تشكيل شود.

 پارسي پور ادامه داد در اين راستا مقرر شد كارگروه اقتصاد و سرمايه گذاري به دبيري اقتصاد و دارايي، گروه كاري اشتغال به دبيري اداره كل تعاون،كار و رفاه اجتماعي و گروه كاري رونق كسب و كار به دبيري اتاق بازرگاني،صنايع،معادن و كشاورزي برگزار گردد.

 

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به تشكيل دو گروه كاري در خصوص كارگروه زيربنايي، توسعه روستايي، عشايري، شهري و آمايش سرزمين و محيط زيست اشاره كرد و افزود: مقرر شد گروه كاري آمايش سرزمين و محيط زيست به دبيري سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و گروه كاري توسعه روستايي، عشايري به دبيري دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري برگزار گردد.

 

 پارسي پور در ادامه به دو گروه كاري ذيل كارگروه اجتماعي،فرهنگي،سلامت زنان و خانواده اشاره كرد و افزود: مقرر شد گروه كاري سلامت و امنيت غذايي به دبيري دانشگاه علوم پزشكي گروه كاري اجتماعي فرهنگي بانوان و خانواده به دبيري دفتر امور بانوان و خانواده استانداري برگزار گردد.

 

 

 دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در ادامه به سه گروه كاري كه ذيل كارگروه آموزش، پژوهش و فناوري و نوآوري تشكيل شد اشاره كرد و افزود: مقرر گرديد گروه كاري آموزش به دبيري جهاد دانشگاهي، گروه كاري پژوهش به دبيري دانشگاه‌ بجنورد و گروه كاري فناوري و نوآوري به دبيري پارك علم و فناوري استان برگزار گردد.

 


دكتر معصومه ابتكار در شوراي برنامه ريزي و توسعه خراسان شمالي افزود: حضور چشمگير مردم اين استان در سفر رئيس جمهور و كاروان تدبير و اميد فضاي خوبي رو در سطح ملي و اين استان فراهم كرد .
وي با بيان اينكه تلاش ما در معاونت امور بانوان و خانواده نهاد رياست جمهوري ايجاد تحولات در اين حوزه است افزود: از ابتداي انقلاب اسلامي به جهت نظري و مفهومي يكي از مطالبات مردم در شكل گيري انقلاب بحث عدالت بود كه با خلق ثروت، مديريت و توزيع عادلانه شاخص هاي اقتصادي ما بهبود يافت.
وي يكي از زوايا و مولفه هاي تعيين كننده در بحث عدالت را توجه به مباحث جنسيتي دانست و افزود : به دلايل مختلف در موضوع جنسيت دسترسي به برخي خدمات براي بانوان يا امكانپذير نبوده يا خيلي دشوار بوده است .

 وي در ادامه تصريح كرد: دو سوم كودكان بازمانده از تحصيل را دختران شكل مي دهند كه اين اتفاق بيشتر در مناطق روستايي و مرزي كشور رخ مي دهد و يا اينكه نسبت دانشجويان دختر در دانشگاه ها و يا بيكاري دختران تحصيلكرده هم رقم قابل توجهي است .

دكتر ابتكار با بيان اينكه همچنين در حوزه سرانه ورزشي بانوان نيز بسيار عقب هستيم، افزود : اين در حاليست كه اهميت به موضوع تربيت بدني به نوعي اهميت به سلامت روح ،روان و جسم است كه بايد فضاهاي ورزشي مناسبي را براي دختران به وجود آورد تا با توسعه اين فضاها شاهد ارتقاء شاخص هاي سلامت و عدالت جنسيتي در اين حوزه باشيم. وي خاطرنشان كرد: در ابتداي دولت دوازدهم ستاد ملي زن و خانواده با حضور رئيس‌جمهور شكل گرفت تا شاخص‌هاي عدالت جنسيتي را مورد بررسي قرار دهد. وي در بخش ديگر سخنان خود در ارتباط با سند ارتقاي وضعيت بانوان در سطح استان هاي كشور نيز گفت : با تصويب اين سند در سطح استان ها مي خواهيم شكاف و فاصله ها را در اين حوزه كاهش داده تا تحقق عدالت جنسيتي را شاهد باشيم و اين در حالي است كه همه بايد بدانند اين سند مرتبط به تمام بخش‌هاي دولتي و خصوصي است . دكتر ابتكار خاطرنشان كرد:اگر بخواهيم جامعه اي سالم و فرهنگ رو به تعالي را داشته باشيم اين موضوع بايد از خاستگاه خانواده آغاز شود.

 

 

وي همچنين در ارتباط با موضوع مديريت حضور زنان در مناصب مديريتي نيز گفت: از ابتداي دولت دوازدهم مصوب شد تا با برنامه ريزي و سياست گذاري هاي درست ۳۰ درصد مناصب مديريتي به بانوان تعلق گيرد و اين در حالي است كه ۴۱ درصد كاركنان دولت را زنان تشكيل مي دهند .

 معاون رئيس جمهور افزود: نيازمند گستره فكري زنان در تصميم سازي ها هستيم كه البته دولت بايد از استعداد زنان در حوزه هاي مختلف نيز بهره گيرد زيرا زنان در پيشبرد سياست هاي فرهنگي و جريان‌سازي نقش مهمي را مي توانند ايفا كنند . معاون رئيس جمهور در امور بانوان و خانواده گفت: حضور زنان در برنامه ريزي ها و مديريت ها نه تنها عادلانه است بلكه هوشمندانه هم تلقي مي شود كه به ارتقاي كارآمدي دستگاه‌هاي اجرايي كشور كمك خواهد كرد .

وي اظهار داشت: تاكنون طرح هاي تاب آوري اجتماعي، گفتگوي ملي خانواده، طرح تسهيل گري و طرح ترويج محصولات سالم در حوزه بانوان در استان خراسان شمالي اجرايي شده است اميدواريم اجراي اين طرح‌ها استمرار يابد.

 


 

دكتر ابتكار افزود: همچنين طرح مهمي با همكاري وزارت كار و رفاه اجتماعي به عنوان مهارت افزايي زنان سرپرست خانواده در حال اجراست زيرا اين زنان براي ايجاد اشتغال نياز به كسب و كار دارند و اميدواريم اين طرح در خراسان شمالي هم مورد حمايت قرار گيرد .وي در پايان خاطرنشان كرد روند حضور زنان در عرصه فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي بسيار مثبت است .


گفتني است: در پايان اين نشست ضمن تصويب سند ارتقاي وضعيت بانوان و خانواده استان خراسان شمالي ، تفاهم نامه اي با عنوان توان افزايي و ارتقاي تاب آوري اجتماعي در جوامع محلي محلي خراسان شمالي به امضاي دكتر ابتكار و استاندار خراسان شمالي رسيد.Powered by Tetis PORTAL