منو جهت بارگزاری یافت نشد
MenuId:00000000-0000-0000-0000-000000000000

شهرستان فاروج


شهرستان فاروج

- جغرافياي سياسي شهرستان فاروج:

شهرستان فاروج در شرق استان خراسان شمالي قرار گرفته و از شمال به شهر باجگيران، از جنوب به شهرستان اسفراين، ازغرب به شهرستان شيروان و از شرق به قوچان در استان خراسان رضوي منتهي مي شود. اين شهرستان با مساحت حدود 1736 كيلومتر مربع داراي 2 شهر، 2 بخش، 5 دهستان و 77 آبادي است. جمعيت شهرستان فاروج در سال 1390 بالغ بر 52364 نفر برآورد گرديده است.

-جغرافياي طبيعي شهرستان فاروج:

شهرستان فاروج  در درۀ رود اترك بين رشته كوه ­هاي كپه داغ در شمال و آلاداغ در جنوب شكل گرفته است. آب و هواي اين منطقه در تابستان­ ها معتدل و در زمستان ­ها بسيار سرد است. به دليل وجود منابع آب كافي، از جمله رودخانه اترك، كشاورزي در منطقه رونق دارد و شهرستان فاروج به يكي از مراكز مهم توليد غلات روغني و انواع آجيل تبديل شده است. كوه شاه ­جهان با ارتفاع 3051 متر به عنوان بلندترين قلۀ خراسان شمالي در جنوب شهرستان فاروج قرار دارد.

-پيشينه تاريخي فاروج:

به طور كلي شرايط زيست محيطي و اقليمي شهرستان  فاروج براي ايجاد مراكز سكونتي بسيار مناسب است و از آن جا كه شواهدي مبني بر بروز تغييرات اساسي مورفولوژيكي و هيدرولوژيكي در درۀ رود اترك وجود ندارد، احتمالاً اين وضعيت در دوره باستان نيز وجود داشته است. پراكندگي فراوان تپه­ ها، محوطه­ هاي و ابنيۀ باستاني در بخشهاي مختلف اين شهرستان از دورۀ پيش از تاريخ تا دورۀ اسلامي گواه اين مدعا است. تپه يام به عنوان يكي از كهن ­ترين و گسترده ­ترين استقرارگاه­ هاي باستاني خراسان شمالي نشان دهندۀ شكوفايي منطقه در دوران پيش از تاريخ است. وجود مراكز سكونتي و قلعه­ هاي نظامي- تجاري دورۀ اشكاني و ساساني در اين شهرستان، از قبيل محوطۀ وسيع ويران شهر حاكي از حضور فعال اقوام اشكاني و ساساني در پهنۀ اين شهرستان است.

تپه يام

شماره ثبت در فهرست آثار ملي:16586

موقعيت:شهرستان فاروج، روستاي يام

تپه يام بزرگترين محوطه شناسايي شده در دره رود اترك عليا در خراسان شمالي است كه آثار چندين هزاره استقرار، از دوره پيش از تاريخ تا دوره اسلامي را در خود جاي داده است.كاوش هاي علمي تيم باستان شناسي دانشگاه تورين ايتاليا در اين تپه نشان دهنده شباهت فراوان فرهنگ هاي اين منطقه با فرهنگ هاي پيشرفته دورۀ مس و سنگ و مفرغ در آسياي مركزي است.

محوطه ويران شهر

شماره ثبت در فهرست آثار ملي:16588

موقعيت:شهرستان فاروج، 2 كيلومتري غرب تيتكانلو

محوطه ويران شهر بقاياي يك قلعه دوره ساساني است كه گرداگرد آن حصاري ستبر با برج هايي در فواصل معين وجود داشته كه امروز به صورت پشته هاي خاك در آمده است. بقاياي اين قلعه خشتي حدود 14 هكتار وسعت دارد و در بخش هاي مركزي  و گوشه شمال غربي آن تأسيسات مسكوني و نظامي وجود داشته است.

قلعه تاريخي علي آباد

شماره ثبت در فهرست آثار ملي: 12083

موقعيت: شهرستان فاروج، روستاي يام

قلعه علي­ آباد يكي از قلاعي است كه در دورۀ صفوي براي ايستادگي در برابر اقوام مهاجم ساخته شده و با توجه به نا امني منطقه همچنان تا اواخر دوره قاجار مورد استفاده بوده است. اين قلعه پلان مستطيلي دارد و با برج و بارو و خندق بزرگي مستحكم سازي شده است. اين قلعه دو دروازه در وسط حصار شمالي و جنوبي، چهار برج درگوشه ­ها و دو برج  در وسط حصار شرقي و غربي دارد.

آرامگاه بابا و بي ­بي

شماره ثبت در فهرست آثار ملي: 5945

موقعيت: شهرستان فاروج، روستاي استاد

زيارتگاه بابا و بي ­بي از آثار تاريخي دوره تيموري در شهرستان فاروج است. اين بنا متشكل از دو اتاق در ضلع شمالي و جنوبي و يك ايوان بزرگ با پوشش قوسي در ضلع شرقي است. در داخل هر اتاق قبري وجود دارد كه بر روي آن يك صندوقچه چوبي منبت ­كاري شده با نقوش گياهي و كتيبه ­هايي به خط ثلث وجود دارد. سقف اتاقي كه مرقد بابا حسين در آن قرار گرفته با گنبد رُك و عرق چيني در زير پوشش يافته و پوستۀ خارجي گنبد روكشي از جنس ورق گالوانيزه دارد.