جاذبه هاي گردشگري استان خراسان شمالي

جاذبه هاي گردشگري استان خراسان شمالي

منطقه نمونه ملي بابا امان بجنورد :

تفرجگاه معروف «باباامان» در 10 كيلومتري شمال شرقي بجنورد و در حاشيۀ جاده اصلي بجنورد- مشهد واقع شده است. اين گردشگاه با پارك جنگلي و استخرهاي ديدني ­اش همواره مسافران بسياري را براي رفع خستگي به خود جذب كرده است. در بابا امان چشمه­اي وجود دارد كه از دل صخره مي ­جوشد و آب آن به استخرهايي مي ريزد كه با اختلاف سطح ساخته شده تا آبشار هاي مصنوعي توليد كند. هواي لطيف و شب هاي دل انگيز و زيباي بابا امان هرگردشگري را به سوي خود جذب مي كند.

- آبشـار حميد :

روستاي حميد در 7 كيلومتري شرق بجنورد واقع شده است. در جنوب روستا، دره تنگ با صخره هاي عظيم قرار دارد و در انتهاي دره به فاصله حدود 2 كيلومتر از روستاي حميد آبشاري به ارتفاع 25 متر ديده مي شود. آب آبشار از روستاي آبچور سرچشمه مي گيرد. روستا و آبشار حميد همواره به عنوان مكاني تفريحي مورد توجه ورزشكاران كوهنورد و خانواده ها بوده است..

- دره چنـاران :

دره چناران در 12 كيلومتري شرق بجنورد قرار دارد و از محل روستاي بابا امان شروع مي شود. درون دره، باغ هاي ميوه و تاكستان ها و كشتزارهاي صيفي جات و درختان كهنسال گردو به فراواني ديده مي شود. وجوده جاده آسفالته و رودخانه دائمي كه در ميان دره جاري است به زيبايي آن افزوده است.

- دره مهنـان :

در كيلومتر 18مسير جاده بجنورد - اسفراين و بعد از پارك طبيعي بش قارداش دره مهنان قرار دارد. اين دره به دليل سهولت دسترسي و بهره مندي از درختان انبوه، رودخانه و چشمه هاي آب قابل شرب همواره پذيراي مسافران و گردشگران بوده است. چشمه معروف مهنان كه در قسمت انتهاي دره داريان روستان مهنان قرار دارد يكي از پر آب ترين چشمه هاي منطقه است كه وجود درختان كهنسال چنار و بقاياي آسياب آبي در اطراف آن براي گردشگران جالب توجه است.

- دره بـازخانه :

يكي از آبادترين و زيباترين دره هاي اطراف بجنورد دره بازخانه است كه از روستاي درصوفيان واقع در جنوب شرقي بجنورد آغاز مي گردد. چشمه هاي متعدد آب و باغ هاي ميوه و درختان گردو از مشخصات اصلي اين مسير است.